Nohejbal

Nohejbal je míčový kolektivní sport pocházející z Československa. V němčině se tento sport nazývá Fußballtennis, ve francouzštině je to Tennis-Ballon.

HISTORIE

Mezinárodně Footballtenis. V roce 1922 členové fotbalového klubu Slavia Praha začali hrát hru zvanou „fotbal přes šňůru“, protože až později se nohejbal začal hrát přes síť. Tahle nová hra měla pravidla téměř shodná s volejbalem, ale hraje se nohama místo rukou a také se liší počtem hráčů, obvykle 1, 2 nebo 3 na každé straně.
Roku 1936 byla napsána první oficiální pravidla. První pohár se hrál roku 1940. Od roku 1962 byl nohejbal považován za rekreační sport, také v tomto roce byla založena Česká nohejbalová liga, ale pouze v Praze. V roce 1971 byl založen Český nohejbalový svaz. V roce 1987 založen Mezinárodní nohejbalový svaz. Evropské mistrovství v nohejbale se hraje od roku 1993, světové mistrovství v nohejbale od roku 1996. Nohejbal je velmi populární v Česku a na Slovensku, ale také v Rumunsku, Maďarsku, Brazílii, Švýcarsku, Rakousku a Chorvatsku. Velký rozmach tohoto ryze českého sportu nastal také díky lidovému hnutí nazývanému tramping, trampové se s tímto sportem natolik ztotožnili, že jej považovali a dodnes i povařuji za svůj vlastní sport (tzv.trampský fotbal). Tento sport se hraje hlavně na osadách, někdy se hraje do 11 bodů, někdy do 10 bodů a někdy dokonce do 15 či 25 bodů. Na mistrovstvých světa se hraje na jeden dopad a do 11 bodů s tím, že dané mužstvo musí vyhrát o 2 body.

Oficiální stránky Mezinárodního svazu nohejbalistů http://nohejbal.org/